Parasta miesten iholle

Julkaistu: 27 lokakuun, 2022

8 PARASTA IHONHOITOVINKKIÄ MIEHILLE

Ihonhoitoa miehille

Parasta miesten iholle näillä keinoin.

Noudata päivittäistä rutiinia: käy suihkussa, peseydy ja puhdista myös kasvot ja kosteuta iho – aamuin illoin

Pese kasvosi suihkussa

Kuori iho säännöllisesti poistaaksesi kuolleet ihosolut. Älä kuitenkaan kuori ihoa liian usein, ja tee se hellävaraisesti, jotta iho ei ärsyynny

Älä pese liian kuumalla vedellä – käytä mahdollisuuksien mukaan viileää tai kylmää vettä

Tutustu omaan ihotyyppiisi ja sen tarpeisiin, sillä tällä tavoin onnistut laatimaan itsellesi parhaan ihonhoitorutiinin ja löytämään parhaat tuotteet

Pyri käyttämään tuotteita, jotka on tarkoitettu nimenomaan miehille, koska miesten ja naisten ihotyypeissä on jonkin verran eroja

Huolehdi myös vartalon ihosta

Poista ihokarvat intiimialueilta varoen ja opettele ajelemaan ihoa niin, että et saa siitä ihottumaa. Parran ja ihokarvojen ajaminen aiheuttaa usein ihoärsytystä.

Lue lisää www.nivea.fi/miesten ihonhoito

Miksi hoitaa ihoa

Parasta miesten iholle on Järjestelmällinen ihonhoitorutiini, joka voi vaikuttaa suuresti siihen, miltä iho tuntuu ja näyttää. Iho tuntuu pehmeältä ja sileältä ja välttyy näpyiltä ja finneiltä, kun pidät parhaalla mahdollisella tavalla huolta ihostasi. Mutta mistä aloittaa? Parhaan ihonhoitorutiinin ja parhaiden miehille tarkoitettujen ihonhoitotuotteiden löytäminen voi olla hankalaa.

Tee ainakin nämä

Puhdista

Parasta iholle on kasvojen puhdistaminen. Se on yksi tärkeimpiä asioita miesten kasvojen hoidosta puhuttaessa. Vaikka ihoa ei pidä kuoria päivittäin, kasvot puhdistetaan kahdesti joka päivä, aamuin illoin. Miesten kasvojen hoito saa ihon tuntumaan raikkaalta, se hävittää epäpuhtaudet (kuten mustapäät), bakteerit ja liiallisen talin, ja vähentää näin erilaisten iho-ongelmien ilmaantumisen riskiä. Paras puhdistustuote auttaa kirkastamaan ja raikastamaan ihon samalla, kun se säilyttää ihon luonnollisen kosteustasapainon.

Miesten iho asettaa erityisvaatimuksia ihonhoitotuotteiden koostumukselle ja toimintatavalle. Niiden ominaisuudet eroavat naisten tuotteista. Miesten kasvojenhoitotuotteet on suunniteltu juuri miesten ihon tarpeisiin sopiviksi. Sen vuoksi ei kannatakaan sukeltaa kumppanin kasvovoidevarastoille – yleensä sitä ei suositellakaan, koska naisten voiteet ovat yleensä liian rasvaisia. 

Kosteuta

Miesten iho on 15–20 prosenttia naisten ihoa paksumpi, ja siinä on paljon enemmän talirauhasia. Tämän tuloksena syntyy herkemmin aknea ja epäpuhtauksia. Miesten kasvojenhoitotuotteet huomioivat tämän erityisen hyvin. Ne kosteuttavat ihoa ja sisältävät vähemmän rasvaa, jotteivät ihohuokoset rasitu liikaa.

Ihotyypin ja iän mukaista kasvojen hoitoa miehille

Miesten iho on hyvin karvainen. Tämä ominaisuus korostuu eniten parran kasvussa. Parran alueella on 5 000 – 30 000 karvaa, jotka peittävät noin kolmanneksen kasvojen ihoalasta. Ne kasvavat lähellä toisiaan ja ovat talirauhasten ympäröimiä. Uudistava kasvohoito miehille ymmärtää miesten ihon rakenteen ja huomioi parranajon vaikutukset. Miesten ihossa on runsaammin kollageenia, minkä vuoksi se näyttää täyteläiseltä ja kiinteältä naisten ihoa kauemmin. Kollageeni alkaa hajota kuitenkin 35 vuoden ikäisenä – joskus jopa nopeammin kuin naisilla – ja ensimmäiset rypyt alkavat näkyä. Ikääntymistä ehkäisevät ainesosat ja miesten kasvojen hoito on erilainen päivisin ja öisin. Lisäksi se rentouttaa ja edistää hyvinvointia. Miesten kasvojen hoito on tehokasta, kun se perustuu tieteellisiin tuloksiin.

Hyvä lähtökohta parhaiden miehille tarkoitettujen ihonhoitotuotteiden etsimiseen on määrittää oma ihotyyppi ja sen tarpeet. Jos ihosi on erityisen herkkä, sinulle parhaiten sopivat ihonhoitotuotteet ovat erilaisia kuin rasvoittuvasta ihosta kärsivän kaverisi valitsemat tuotteet. Tutustu miesten ihonhoitotuotteisiin ja löydä parhaat tuotteet juuri sinulle.

Lisää tietoa voit saada kosmetologiltamme. Käytämme hoitolassamme Biodroga ammattisarjaa, josta löytyvät upeat ihonhoitotuotteet niin miehille kuin naisille.

Voit varata myös ajan kasvohoitoon tästä linkistä ja saat samalla ohjeet ihosi hoitoon:

https://varaa.timma.fi/kauneusstudiowellhottaret

Artikkelin sinulle kokosi

Elisa Koivumaa

0400-854492

Muuta luettavaa

Huulten ja kasvojen muotoilu

Miksi näitä huulten ja kasvojen muotoiluja tehdään? Nykyisin elämme hyvin hektisessä ja muuttuvassa maailmassa, jossa meiltä vaaditaan myös nuorekasta ulkonäköä. Ihonhoidolla ja terveellisillä elämäntavoilla säilytämme nuorekkaan ja terveen ihon sekä elinvoiman. Mutta...

lue lisää

Hiusten kunto

Mikä voi vaikuttaa hiustesi kuntoon? Kaikki tietävät, että hiukset ovat kehomme terveyden indikaattori.Jos ihminen on terve, myös hiukset ovat terveet.Jopa pieni vika niin monimutkaisessa mekanismissa kuin ihmiskeho voi vaikuttaa hiusten ulkonäköön.Huono tila,...

lue lisää

Tyylikäs ja toimiva vaatekaappi verkkokurssi

7 viikon tehovalmennus naisille, jotka haluavat ottaa vaatekaapin haltuun ja oppia pukeutumaan tehokkaan järkevästi! Tervehdys olen Elisa ! Puhun omasta kokemuksestani sinulle ja uskon, että koet samanlaisia kömmähdyksiä ja epävarmuuksia. Olen aina pitänyt kauniista...

lue lisää

YHTEYSTIEDOT

Saila, Parturi-Kampaaja Oulu Tyylikoulu.

Saila

parturi-kampaaja

(Suomi, English)

instagram: @ 

 

P. 08339986   

Marja Räty

Parturi-kampaaja

P. 08 339 986

 

TYYLIKOULU

PARTURI-KAMPAAMO

KAUNEUSSTUDIO

TORIKATU 25,
90100 OULU